מהן השקעות אלטרנטיביות  ואיך הן משפרות את תיק הנכסים הפיננסים שלך

מהן השקעות אלטרנטיביות? בצורה הפשטנית מדובר בכל השקעה אשר אינה שייכת לשוק הסחיר(מניות, אג"ח וכוד). להשקעות אלטרנטיביות יש מתאם נמוך יותר להשקעות סחירות בשוק ההון, ולכן הן משמשות בעיקר לגיוון תיק השקעות וליצירת תשואה עודפת ותנודתיות נמוכה מאלו של השקעות מסורתיות.
תיקי ההשקעות הממוצעים בישראל כוללים בעיקר מניות ואגרות חוב, ולעתים גם השקעות בנדל”ן. לצד זאת, בשנים האחרונות מסתמנת מגמה של השקעות אלטרנטיביות, כאשר השקעה במכשירים פיננסים כמו קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ועוד, הפכה לזמינה יותר עבור כלל הציבור.
נקודת המפנה בתחום ההשקעות התרחשה בשנת 2008, בעקבות המשבר הכלכלי הגדול בארה”ב אחת המסקנות מהמכה הכלכלית היא שפיזור ההשקעות המתבצעות בשוק ההון – אינו מבטיח את צמצום הסיכון שאנחנו לוקחים, ויש לחשוב על אפיקי השקעה אלטרנטיביים מעבר לשוק ההון. והצורך בפיזור סיכונים בגיוון ההשקעות, הוליד את התחום.
לצמצם את הסיכון בהשקעה – ולהנות מרווחים ותשואות גבוהות.
כל מי שעוסק  בהשקעות מכיר את הנחיית הבסיס – לבחון כל השקעה כנגד האלטרנטיבה.
לצד חברות הביטוח וחברות ההשקעות, היו משקיעים שהמשיכו לחפש אחר אופציות להשקיע באופן עצמאי, כך נוצרו על ידי קרנות פרטיות אופציות להשקעה עבור לקוחות פרטיים המבקשים לפזר את תיקי הנכסים שבבעלותם. 


דוגמאות של השקעות אלטרנטיביות, שאפיק התשואה שלהן אינו תלוי בשוק ההון:


התחדשות עירונית  
קרנות מימון לתחום ההתחדשות העירונית במסגרתן המשקיע משתתף במימון פרויקטי תמ”א 38 באמצעות הקרן הייעודית לכך.


קרנות הלוואות p2p -הלוואות חברתיות
מדובר בהלוואות חברתיות, במסגרתן ניתן להשקיע סכום המאפשר פיזור רחב מאוד של הלוואות, שגם מספק ביטחון מירבי. אפיק זה מניב תשואה גבוהה למשקיע, זאת בהשוואה לאפיק סולידי בבנק או השקעה באגרות חוב.


קרנות פרייבט אקוויטי
קרן פרייבט אקוויטי היא קרן השקעות פרטית, שהוקמה במטרה לרכוש חברות או נכסים שיש להם פוטנציאל השבחה, או נמצאים במצוקה, במגמה לשפר את רווחיותן, ואז לממש את ההשקעה בהן. מאחורי השם פרייבט אקוויטי מסתתרים סוגים שונים של קרנות השקעה, הנבדלות בגודל החברות שבהן הן משקיעות, בשלב מחזור החיים של החברות שאליהן הן נכנסו, בסוג הנכסים ובאופי ההשקעה.

קרנות נדל"ן
קרנות שמשקיעות בנדל"ן מניב, כמו בנייני משרדים ובנייני דירות באזורים מבוקשים, מרכזים לוגיסטיים, מעונות סטודנטים, מלונות, מרכזי דיור מוגן וכו', מאפשרות למשקיעים ליהנות מהידע של גורמים מקצועיים בתחום, בהיקף כספי נמוך ביחס להשקעה ישירה בנדל"ן. בנוסף, ישנן בקרנות המאפשרות פיזור של ההשקעה בנכסי נדל"ן רבים, ביחס לסיכון הגדול שבהשקעה בנכס אחד.


קרן חוב , רובן הלוואות לנדל"ן
קרנות חוב מעניקות אשראי לחברות לצורך השקעה בתחום הנדל"ן באמצעות נכסי נדל"ן המשועבדים לטובת הקרן כנגד המימון. 


קרן גידור
קרן גידור היא קרן המשתמשת במגוון כלים פיננסיים מורכבים כדי למקסם את סיכויי הרווח בכל מצב של השוק. הקרן פועלת על פי מדיניות השקעה מסודרת המגדירה את אופי הקרן, צפי לתשואה, גידור ועוד. אחת הדרכים העיקריות שבאמצעותן היא עושה זאת היא דרך השקעה בשוק ההון באמצעות רכישת אופציות או מכירה בחסר. הקרן איננה סחירה וכפופה לפחות רגולציה בהשוואה להשקעות אחרות. מדובר באלטרנטיבה שלרוב אפשרית בסכומי השקעה של מעל ל 0.5 מיל שח.


קרן תשתיות
קרנות תשתיות מאפשרות לכל משקיע להיחשף למיזמי תשתיות לאומיים משמעותיות כמו התפלת מים, טיהור שפכים, הקמת כבישים, הפעלת תשתיות חשמל וטלפון וכל תשתית אחרת שתבוצע בשיתוף פעולה בין המדינה והמגזר הפרטי. הקרנות הללו צפויות לפעול במודל ריט, כלומר כמו קרנות נדל"ן.


קרן ליסינג לתעשיה
קרן המאפשרת למשקיעים להחשף לעולם האשראי העסקי באמצעות מימון של עסקאות ליסינג לציוד וטכנולוגיות עסקיות מגובות בטוחות.


למי השקעות אלטרנטיביות מתאימות?
בניגוד להשקעות סחירות במניות ובאג"ח, השקעה אלטרנטיבית היא לרוב בסכום כסף קצת יותר גדולים ולטווח ארוך. לכן השקעות אלטרנטיביות מתאימות בעיקר למשקיעים מוסדיים, לקוחות כשירים ולקוחות פרטיים בעלי הון. אך לעומת זאת בשנים האחרונות נוצרו מספר אפיקי השקעה המאפשרים גם ללקוחות פרטיים בעלי הון נמוך יותר מלקוח כשיר חשיפה להשקעות אלטרנטיביות. קרנות נדל"ן, קרנות חוב, קרנות P2P ועוד, מאפשרים השקעות בסכומים התחלתיים נמוכים הרבה יותר. לכן ניתן לראות היום אנשים רבים המגוונים את תיק ההשקעות שלהם באמצעות אפיקי השקעה אלטרנטיביים.


לסיכום
הנתונים מוכיחים שהשקעות פיננסיות אלטרנטיביות מפזרות את הסיכונים בתיק ההשקעות, מאפשרות למשקיעים קטנים גישה לתחומים שהיו פתוחים בעבר רק למשקיעים גדולים, ולרוב הן בעלות פוטנציאל תשואה גבוה מכפי שניתן למצוא בדרך כלל בשוק ההון ובנוסף מקטינות את התנודתיות של תיק ההשקעות.

נכון לתקופה מאתגרת זו השקעות אלו מהוות חלופה ואלטרנטיבה מצוינת לחלק האג"חי והמנייתי  של תיק ההשקעות והנכסים הפיננסים שלך.

עם זאת, כדאי תמיד לזכור שלצד ההזדמנויות מגיעים גם סיכונים. לכן, לפני שמחליטים על צעד כלשהו, חשוב להכיר את המוצרים השונים, את הפוטנציאל והסיכונים ורק אז לקבל החלטות מושכלות בנוגע לתפקיד שלהן בתיק ההשקעות שלך.